Grzanie ścian zewnętrznych – przeróżne metody i materiały, ale jeden cel

Jakość i komfort życia zarówno przy nowo powstających, jak i w wykończonych już dawno budynkach zależy przede wszystkim od odpowiednio wykonanej izolacji cieplnej. Jaką metodą trzeba ją wykonać, jakie materiały dobrać oraz jakie są obecnie trendy w budownictwie związane właśnie z tematyką ociepleń? Odpowiedzi na te pytania poniżej.

Ocieplanie ścian powierzchownych — wady i korzyści popularnych materiałów izolacyjnychAż do ocieplania ścian zewnętrznych najczęściej wykorzystywanymi materiałami są styropian (jeżeli chodzi o ściany zewnętrzne, warto postawić dzięki coraz bardziej popularny styropian grafitowy) oraz wełna mineralna (w tym wełna szklana i wełna skalna). Powinno się wiedzieć, że pod aspektem ciepłochronności mają one bardzo podobne właściwości (cechują się podobnym współczynnikiem przewodności cieplnej) – znacznie różnią się z kolei przepuszczalnością pary wodnej, elastycznością, reakcją na chemikalia oraz odpornością dzięki ogień.

Jeżeli chodzi na temat styropian, to jego naczelną zaletą jest to, że cechuje się niską nasiąkliwością, ale jednocześnie słabo przepuszcza parę wodną, co ogranicza możliwości odprowadzania wilgoci jak i również może z czasem przewodzić do zawilgocenia murów (zjawisko to następuje najczęściej wówczas, gdy w budynkach sprawnie nie funkcjonuje wentylacja, są one zalane lub dawny długotrwale niedogrzewane).

Kolejnym niejednokrotnie wybieranych materiałem jest wełna mineralna, w jej przypadku nie występują problemy wraz z „oddychaniem ścian”, jednak przy przypadku, gdyby uległa ona zamoknięciu np. podczas zalania będzie ona bardzo czasochłonnie utrzymywać wilgoć, co przewodzić będzie do spadku jej właściwości izolacyjnych. Aby uniknąć niepożądanego namoknięcia, jej witryna www zewnętrzna zawsze musi okazać się odpowiednio zabezpieczona. Co ważne, wełna mineralna i do niej odmiany to materiały niepalne oraz odporne na duża liczba substancji chemicznych (w przeciwieństwie do styropianu), co stanowi ich bardzo dużą zaletę.

Ocieplanie metodą lekką mokrą (metodą ECTIS lub BSO)Ocieplanie metodą lekką mokrą w wypadku nowo powstających gmachów polega na oklejaniu materiałem ociepleniowym, którym jest przeważnie wełna lub styropian właściwie oczyszczonych i zagruntowanych ścian. Na tak ułożonym ogrzaniu wykonuje się warstwę zbrojoną z zaprawy (wewnątrz pani a zatapiając siatkę zbrojącą z włókna szklanego). Na krańcu wykonuje się tynk cienkowarstwowy.

Do wad tej metody zaliczyć można dużą wrażliwość na ewentualne błędy wykonawcze, których skutki takie jakim sposobem pękanie tynku czy odpadanie ocieplenia ujawnią się dopiero po pewnym czasie. Na dodatek trzeba wiedzieć, że potencjalne naprawy w przypadku zastosowania tej technologii nie przylegają do najłatwiejszych.

Metoda ma jednak również dużo korzyści – jej popularność i dostępność sprawiają, że jest ona stosunkowo tania. Oddziałuje na to przede wszystkim niewielka grubość ocieplonej elewacje przy zachowaniu bardzo dobrych własności izolacyjnych. Dodatkowo ten typ izolacji to łatwość wyeliminowania mostków termicznych, co wydaje się zmorą wszystkich fachowców pochłaniających się ociepleniami.

Ocieplanie metodą lekką suchąOcieplanie strategią przydatne odnosniki lekką suchą jest alternatywą dla poprzedniego rozwiązania polegającą za zakupach grupowych, że materiał termoizolacyjny jest łączony ze ścianą zewnętrzną w sposób maszynowy (stosując specjalne kołki). Nazwa ocieplanie metodą suchą kojarzy się z tym, że elewacja budynku, na jakim zastosowana zostanie ta technologia, musi być wykonana wraz z tzw. materiału suchego (np. deski, kształtki betonowe czy chociażby paneli drewnopodobnych). Strategia łączenia materiału izolacyjnego ze ścianą jest bardzo różny w zależności od samej elewacji – w mnogości przypadków jest to sposób opatentowany przez danego wytwórcy i podczas wykonywania tego rodzaju ocieplenia trzeba się dokładnie trzymać jego zaleceń. Po metodzie tej wykorzystuje się głównie średnio gęstą albo miękką wełnę skalną lub szklaną oraz oczywiście styropian.

Przy stosowaniu tej metody bardzo ważna jest stosowna warstwa osłonowa, którą zabezpieczy izolację cieplną – wykonać ją można z arbitralnego materiału, który będzie odpowiednio odporny na wpływy kryteriów atmosferycznych (np. blacha czy oblicówka z tworzywa sztucznego). Minusem tego rodzaju ocieplenia jest to, że potrzeba wykonania rusztu (do którego montuje się ocieplenie) wywołuje przerwanie ciągłości izolacji, a co za tym pójdzie, zmniejszenie szczelności całej separacji. Wiele osób do wad tego rodzaju ocieplenia zalicza również wygląd elewacji wraz z okładzin, które nie zawsze pasują do architektury wiadomego budynku.

Metoda ta dzierży jednak również sporo zalet, do których zalicza wolno m. in. to, iż łatwo naprawia się ewentualne uszkodzenia, a jej instalacja możliwy jest do zrobienia nawet zimą, co jest bardzo ważne w sytuacji nowoczesnej technologii budowania domów.

Ocieplanie ścian zewnętrznych to 1-a z podstawowych prac sporządzanych podczas budowy nowego budynku – przed podjęciem wyborów o wyborze odpowiedniej strategie, a także materiału wykorzystanego do jej wykonania należy dokładnie przeanalizować swoje oczekiwania i w ten strategia podjąć ostateczną decyzję. Pamiętajmy przede wszystkim o 1 – w przypadku ogrzania domu nie warto szczędzić na materiale izolacyjnym, a także na wyborze właściwych fachowców, ponieważ nawet najistotniejsze materiały, ale źle wykorzystane nie zapewnią odpowiedniej izolacji budynku.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *